تغییر عملکرد کلیدPrint Screen در ویندوز 11

آموزشگاه فنی و حرفه ای اکسیر آموزش

تجربه ثابت کرده است که کاربران ویندوز معمولاً علاقه‌ای به تغییر امکانات قبلی ندارند و در اغلب موارد تلاش در این جهت با شکست مواجه شده است. با این حال مایکروسافت به‌تازگی تصمیم گرفته است عملکرد کلید Print Screen را در ویندوز ۱۱ تغییر دهد تا به جای ثبت اسکرین‌شات از کل صفحه، اقدام به باز کردن ابزار لازم برای انتخاب بخشی از صفحه کند.

شاید جالب باشد که بدانید عملکرد کلید پرینت اسکرین از زمان ویندوز ۹۵ تغییر نکرده است؛ اگرچه دلیل محکمی هم برای عوض کردن آن در طی سالیان وجود نداشته و با ترکیب از طریق سایر کلیدها می‌تواند دیگر قابلیت‌ها را هم در اختیار کاربران بگذارد. وظیفه این کلید، ثبت یک اسکرین‌شات از کل صفحه و سپس کپی کردن آن در کلیپ‌بورد است؛ امری که معمولاً با الصاق در برنامه‌های ویرایش تصویر برای حذف حاشیه‌های اضافی همراه است. البته می‌توان با فشردن کلید ترکیبی Alt + Print Screen تنها از یک پنجره اسکرین‌شات گرفت تا دیگر نیازی به برش آن نباشد.

اکنون طبق یک گزارش جدید، مایکروسافت اقدام به تغییر عملکرد پیش‌فرض کلید Print Screen در نسخه‌های بتای ویندوز ۱۱ (ورژن 22621.1546 و 22624.1546) کرده است که به موجب آن، فشردن این کلید باعث باز شدن ابزار Snipping Tool می‌شود. کاربر می‌تواند با این ابزار تنها قسمتی از صفحه را برای کپی کردن در کلیپ‌بورد انتخاب کند و قدرت مانور بیشتری را در اختیار داشته باشد. درحال حاضر برای دسترسی به ابزار مذکور در نسخه‌های پایدار ویندوز باید از کلید ترکیبی Win + Shift + S استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

X